Nedělní finále

Napsal uživatel Danda dne Ne, 27.11.2016 - 11:52

Nedělní ráno... tradiční čas pro skvělého českého alpinistu, baviče, nespoutaného živla – Máru Holečka. Ranní kafe je oproti energii, kterou Mára vlije do žil naplněnému sálu, nic. Letos se počtvrté pokoušel o famózní prvovýstup po nové cestě na Gasherbrum I – opět neúspěšně. A zase o tom vyprávěl – velmi úspěšně! Márovy přednášky prostě mají grády, vtip, ale i myšlenky!

alt


To nejlepší ze slovinského alpinismu napříč generacemi – tak by se dala charakterizovat sestava sobotní panelové diskuse. Vezmeme-li to od nejstaršího, pak to byli Viki Grošelj, Marko Prezelj a Aleš Česen. Velká jména prezentovala slovinskou horolezeckou scénu, která dlouhodobě patří ke světové špičce.

alt


Rakouský horolezec, skialpinista, horský vůdce a letecký záchranář v jedné osobě Markus Amon pozval diváky na vskutku krásný běh Glockner Ultra Trail. Jak název napovídá, trasa závodu vede okolo nejvyššího rakouského vrcholu Großglockneru. Tomuto extrémnímu běhu byla věnována i jedna ze tří výstav 13. ročníku MFA.

alt


S festivalem jsou tradičně spojené i přední české lezkyně v mládežnických kategoriích Markéta Janošová a Eliška Adamovská. Už z názvů jejich přednášek „Ze soupeřů kamarádi“ a „Můj splněný sen“ můžeme vyčíst, že se jim daří skvěle na závodech, ale i v životě obecně. Diváci v sále Slovanského domu se přesvědčili, že české lezení má hodně slušnou budoucnost – i díky těmto šikovným dívčinám!

alt

Neděle patří také vyhlašování soutěží ALPENVEREIN.CZ Výstupy roku a Horolezec roku, kterou vyhlašuje společnost ALPY společně s ČHS. Cenu za nejlepší sportovní výkon v horách nad 6000 m si převzal Zdeněk Hák za první český a historicky druhý sjezd z vrcholu Noshaq (7492 m). Nejlepší sportovní výstup dětí a mládeže do 16 let předvedly v roce 2016 Markéta Janošová a Eliška Adamovská, když se jim podařilo přelézt cesty obtížnosti nad 7a (8 UIAA). Nejlepší sportovní výkon v Alpách učinil výstupem cesty Hyper Finale 9a+ Adam Ondra.

alt


Adam rovněž (s nádechem překvapení známým ze Zlatých slavíků Karla Gotta) obhájil vítězství v soutěži Horolezec roku. Adam se ale po svém famózním volném přelezu Dawn Wall (kterým si vysoce pravděpodobně pojistil další obhajobu) nestihl vrátit z USA, a tak ho na pomyslných stupních vítězů zastoupili rodiče. Pro úplnost dodejme, že třetí největší počet hlasů v soutěži Horolezec roku získal Martin Stráník, a druhá příčka patří Lucce Hrozové, toho času rovněž za velkou louží, ale v Kanadě (diplom převzal otec Libor Hroza). Porotu soutěže tvoří: společnost ALPY, ČHS a odborné časopisy –lidé&HORY a Everest a portály Lezec.cz a Horyinfo.cz.

alt


Pokud má někdo z přednášejících neodolatelné charisma, je to Peter Habeler. Rakouská legenda alpinismu předvedla ve strhující přednášce své výstupy v horách z posledních let, kdy mu je už přes sedmdesát let. Neuvěřitelný elán, životní optimismus, láska k horám. Snad nikdo nepůsobil tak motivujícím dojmem jako tento tradiční host MFA. V sále zafungovala velmi silná chemie, o čemž svědčil na konci dlouhý potlesk ve stoje a Peterovy slzami zalité oči.

alt


Úplný závěr ale patřil „mladé pušce“ ze Slovinska, o rovných 40 let mladší než jeho předřečník – Aleši Česenovi. V přednášce věnované extrémním prvovýstupům potvrdil, že Zlatý cepín nedostal jen tak náhodou a že dělá čest jménu „Česen“ (po jeho otci se na K2 jmenuje Česenův pilíř).

alt


Cenu Johanna Stüdla za nejlepší přednášku si domů do Zillertálských Alp odvezl Peter Habeler.

alt


DĚKUJEME VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM A PARTNERŮM! Těšíme se na 14. ročník ;-).