Mezinárodní festival alpinismu 2017

23.11.2017 Festival zahájilo Fórum alpinismu - v pátek od 15.30 začíná klasický program
Fórum alpinismu lze považovat za velmi úspěšný prolog festivalu. Odborně laděný program přivítal poměrně dost zájemců z řad veřejnosti. Po každé přednášce se velmi živě diskutovalo, což naplnilo smysl této akce - a to dozvědět se co nejvíce o… celý text
21.11.2017 MFA Praha 2017 klepe na dveře. Stručný přehled na co se můžete těšit!
Letošní 14. ročník MFA Praha se opět uskuteční v prostorách Národního domu na Smíchově v Praze 5. Akce mezinárodního významu slibuje významné osobnosti alpinismu a lezení, panelové diskuse, výstavy, filmové premiéry, křty knih, bohatou tombolu a… celý text
21.11.2017 Na diváky čeká mimo jiné 75 hodnotných cen!
Na konci pátečního, sobotního i nedělního programu bude opět vylosováno několik šťastlivců, kteří si z Národního domu na Smíchově odnesou hodnotnou cenu. Každý návštěvník obdrží u vstupu hlasovací lístek, pomocí kterého může hlasovat o nejlepší… celý text
19.11.2017 English version of the program (PDF)
Dear foreign guests, here you can look through the complete 4-days program: Program - english version (PDF)   We are looking forward to seeing you at Narodni dum na Smichove!   celý text
15.11.2017 Definitivní program MFA 2017
Na webu MFA byl zveřejněn DEFINITVNÍ program, jehož hvězdami budou např. Peter Habeler, David Lama, Adam Ondra, Heinz Zak, Tamotsu Nakamura, Urban Novak, Jacob Schubert, Anna Stöhr a další... Více přímo v PROGRAMU.   celý text

Letošní 14. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu Praha (MFA PRAHA 2017) se po ročníku na Praze 1 opět uskuteční v Národním domě na Smíchově v Praze 5.

Osobnosti

Účast na letošním MFA PRAHA 2017 již potvrdilo několik významných osobností a legend alpinismu z celého světa, v Praze budou i někteří nositelé Zlatého cepínu – nejprestižnějšího světově uznávaného alpinistického ocenění.

Sestava přednášejících bude opět nabitá: Reinhold Messner (IT), Peter Habeler (A), David Lama (A), Adam Ondra (CZ), Jakob Schubert (A), Anna Stöhr (A), Lucie Hrozova (CZ), Karl Gabl (A), Wolfgang Nairz (A), Heinz Zak (A), Ang Tshering Sherpa (NEP), Thukten Sherpa (NEP), Tamotsu Nakamura (JAP), Urban Novak (SLO), Viki Grošelj (SLO). Přítomni budou i další nejlepší domácí alpinisté, účast potvrdili Marek Holeček, Radek Jaroš, Jan Trávníček a další.

Fórum alpinismu

Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 se v Národním domě na Smíchově od 15.30 hod uskuteční Fórum alpinismu. S přednáškami na téma „Bezpečnost v horách“ se představí renomovaní odborníci, kteří se touto problematikou profesionálně a dlouhodobě zabývají. Účast v Praze potvrdili: Peter Veider - náčelník záchranné služby Bergrettung Tirol, Michael Larcher - horský vůdce a vedoucí oddělení horských sportů Rakouského Alpenvereinu ÖAV, Patrick Nairz - LWD (LawinenWarnDienst) Innsbruck, světově uznávaný specialista na problematiku lavinového nebezpečí, Hans Ebner - prezident Alpine Polizei Österreich, Thukten Sherpa - prezident Horské záchranné služby v Himálájích (Himalaya Rescue Association) z Kathmandu, Karl Gabl - prezident společnosti Kuratorium für Alpine Sicherheit.

mfa_forum.jpg

Unikátní filmy

V tomto roce bude během hlavních festivalových dnů (pátek 24.11.2017 až neděle 26. 11. 2017) promítnuto několik zajímavých a unikátních filmů z dílny světových alpinistických osobností. Návštěvníci festivalu budou mít příležitost shlédnout české premiéry těchto filmů:

„Peter Habeler - ... chci vidět svět shora“ - nosným tématem filmu je zimní výstup Petera Habelera a Davida Lamy severní stěnou Eigeru. Motivem tohoto úžasného filmu produkce Servus TV bylo výročí 75. narozenin Petera Habelera, které oba koncem března oslavili úspěšným zimním výstupem. Česká verze filmu s podtitulky. Film bude osobně představen a komentován legendárním Peterem Habelerem a částečně i šéfem realizačního týmu Servus TV Hans-Peterem Stauberem.

- „Stále naživu - drama na vrcholu Mt. Kenya“ - režisérská prvotina Reinholda Messnera. Film produktce Servus TV a Red Bull zachycuje neuvěřitelný příběh legendární záchranné akce, která se uskutečnila v Africe pod vrcholem Mount Kenya před 47 lety. Česká verze filmu s podtitulky. Při české premiéře filmu by měl být přítomen Reinhold Messner, účast v Praze potvrdili přímí účastníci rakouské expedice „Mt. Kenya 1970“ a aktéři této události: při expedici těžce poraněný dr. Gert Judmaier (hlavní postava příběhu), dále pak Walter Spitzenstätter a Bruno Berloffa.

- Adam Ondra a Dawn Wall. Tento film Heinze Zaka o neuvěřitelném výstupu sportovního lezce Adama Ondry jednou z nejobtížnějších stěn světa v kalifornské oblasti Yosemity bude v Praze představen krátce po své premiéře. Ta se uskuteční v Innsbrucku 11. listopadu 2017. Při české premiéře filmu budou přítomni: Adam Ondra - aktuálně nejlepší sportovní lezec na světě, Heinz Zak - fotograf a kameraman filmu a významná osobnost celosvětového alpinistického hnutí a Pavel Blažek - doprovodná osoba Adama Ondry ve stěně Dawn Wall a jeho současný manažér.

img_5440.jpg

Veletrh, výstavy, autogramiády

Součástí festivalu bude veletrh cestovního ruchu, volnočasových aktivit a expozice partnerů z oblasti outdooru. V prostorách „Outdoor stage“ se v Národním domě na Smíchově představí několik domácích i zahraničních firem, účast potvrdili partneři z Rakouska, Slovinska a italského Trentina.

Jako obvykle bude v prostorách Národního domu na Smíchově pro návštěvníky festivalu připraveno několik zajímavých výstav. Jednou ze zcela unikátních výstav v celé historii festivalu bude rozsáhlá kolekce portrétů 36 nejlepších lezců a alpinistů z celého světa, kteří v minulosti navštívili festival. Spolupracovník časopisu lidé&HORY a kreslíř Radim Karel představí tyto osobnosti na karikaturách formátu A3 - zmenšené karikatury formátu A4 bude možné zakoupit.

Na festivalu budou rovněž představeny knižní novinky, mezi ně budou patřit české vydání knihy světového odborníka na problematiku počasí na horách Karla Gabla „Viděl jsem mraky shora i zdola“, druhý díl sportovně zaměřených pohádek šéfredaktora časopisu lidé&HORY Daniela Polmana „Nezmaři nic nezmaří“ a soubor horolezeckých příběhů Jozefa Vričana „Cesta k slunci“. Uskuteční se autogramiády všech novinek - česká vydání svých knih budou dále podpisovat David Lama, Peter Habeler, Wolfgang Nairz a další.

019.jpg

Média, Publikum

Očekáváme, že podobně jako v minulých letech, i letos bude festival sledovanou událostí. Objeví se na něm jistě i zástupci médií ze zahraničí, účast ohlásili zástupci tisku a rozhlasu ze SLO, A, DE, Nepálu, Číny a Japonska. Přítomni budou i zástupci známých mediálních agentur Red Bull a Servus TV.

Zájem o program festivalu projevila již nyní i domácí média jako např. ČT4, rozhlas, deníky MFD, Lidové noviny, Deník a další.

Očekáváme, že zájem o festival bude podobný jako v minulých letech. Průměrná návštěvnost posledních ročníků byla okolo 3000 návštěvníků, průměrně se denně na festivalu registrovalo okolo 1000 zájemců.