Nedělní ráno bývá ospalým časem – pokud tedy zrovna nejste na přednášce Marka Holečka. Horolezec s duší rockové hvězdy publiku vždy řádně provětrá bránice. Svět vnímá s nadhledem a přitom velkou lidskou pokorou. Stejně tak tomu bylo na lezecké expedici na Antarktidě, kterou uskutečnil s partou dobrých přátel. Mára je bezpochyby velká osobnost českého horolezectví. Přejdeme-li jeho famózní výstupy, pak to zcela jednoznačně dokládá zaplněný sál hned na úvod nedělního dne. A taky je určitě fajn taťka, o čemž by mohla vyprávět dcerka Viktorka, která přišla na pódium, aby divákům řekla roztomilé "ahoj".
První nedělní program na Outdoor stage nabídl velmi zajímavé téma – elektrické vyhřívání v outdoorovém oblečení. Přítomen byl i Radek Jaroš, který využíval speciálně pro něj vyrobené vyhřívané vrcholové boty Lowa.
Štafetu na hlavním pódiu převzal jeden z nejvýraznějších horolezců současnosti – Marko Prezelj – věčný rebel, šikovný fotograf, filosof, mentor nastupující generace slovinských lezců a hlavně špičkový alpinista a lezec. Jeho přednáška se nesla v duchu otázky „jak chápat horolezectví“. Slova specialisty na těžké prvovýstupy provedené nejčistším možným stylem by se dala tesat do žulové stěny. Není divu , že právě Marko dokázal strhnout tolik mladých lidí, kterým dává přičuchnout k ryzímu alpinismu přímo na expedicích.
Po představení čestných hostů festivalu, kteří vážili cestu do Prahy z různých koutů Země, se na pódiu vystřídali zástupci české horolezecké špičky, jejichž výkony byly oceněny v soutěži „Výstupy roku“ a „Horolezec roku“. Titul pro nejlepšího horolezce tradičně a zcela zaslouženě obhájil Adam Ondra. Cenu „Fair play“ Českého olympijského výboru předala Vítu Auermüllerovi a Antonínu Bělíkovi za záchranu horolezce z Tchajwanu zástupkyně ČOV Květa Pecková.
Na Outdoor stage se poté sešlo hned několik zájemců o přednášku na téma „outdoorové navigace Garmin“. Jeden ze šťastlivců si z Národního domu na Smíchově odnesl i velmi hodnotnou cenu – fitness náramek vívofit.
Ve velkém sále se pak šlo do finále. Předposlední blok patřil mladému francouzskému extrémnímu alpinistovi Sébastienu Ratelovi, který z divokých mixových vertikál přinesl parádní film Beyond good & evil.
Derniéra Outdoor stage patřila českému výrobci outdoorových karimatek – firmě Yate, tradičnímu účastníku MFA.
K festivalu neodmyslitelně patří horolezecká legenda – Peter Habeler. Nestárnoucí Tyrolák, který ve svých nejlepších letech posouval hranice alpinismu do sfér z říše snů (např. společně s Reinholdem Messnerem byl při prvním zdolání osmitisícovky alpským stylem a při prvním výstupu bez použití umělého kyslíku na Mt. Everest), je dnes neskutečně inspirativní osobností pro všechny generace. Těší se stále skvělé kondici, aktivně se pohybuje i v těžkém horském terénu a co především – je to velký sympaťák! Jeho profesorská přednáška plná filosofických úvah, oslav krásy hor, ale také osobních vztahů s kamarády na laně byla vyvrcholením celého festivalu a pohlazením duše každého horala, který v neděli dorazil do Národního domu na Smíchově. Zvláště dojemná byla poslední část přednášky věnovaná přátelům, kteří zahynuli v horách.
Hlasování diváků tentokrát rozhodlo o titulu "nejlepší přednáška dne" ve prospěch Máry Holečka.
Foto: Jakub Müller a Jan Holomek