Sobotní svátek alpinismu

Napsal uživatel Danda dne So, 06.12.2014 - 08:52

Pavel Vrtík – v horolezeckém světě znám spíše pod přezdívkou Bača, to dokáže rozjet v příkrých stěnách hor, ale také na pódiu! Brněnský showman tentokrát vytvořil údernou dvojici se spolulezcem Honzou Strakou alias Stračesem a nabídli divákům vedle několika pozoruhodných výstupů i mixovou parádu jménem „Dračí let“ (Le Vol du Dragon) – aneb povídání o tom, jak elegantně prolétli kolmou stěnu Les Droites.

alt

Pavel Bém, který přišel pokřtít svou novou knihu K2 královna hor, na pódium pozval zástupce současné horolezecké špičky ze Španělska Juanita Oiarzabala, Alexe Txikona a skvělé horolezce ze Slovenska Petera Hámora a Tomáše Petríka.

alt


Po přednášce ředitele NP Vysoké Taury na Outdoor Stage přišla na pódium královna českého lezení Lucka Hrozová. Letošní ročník je bohatý na premiéry a křty – a právě ten proběhl v rámci jejího bloku, když společně s režisérem Jiřím Reinerem pustili do světa nový film „Lucka aneb o cepínech“. Nutno dodat, že lezkyně posouvající limity nejen ženského mixového lezení je vděčným objektem pro kameramana a jistotou skvělého materiálu pro režiséra. Skvělý dokument!

alt


Vzácní hosté z dalekého Nepálu Dawa Steven Sherpa a Ang Thukten Sherpa diváky nadchli velmi osobním vylíčením života Šerpů, odkazu Sira Edmunda Hillaryho. Zmínili rovněž tragické momenty letošní sezóny na Mt. Everestu a v okolí Annapurny a zájemce o cestu do Nepálu seznámili s novými opatřeními, která byla na základě těchto tragédií přijatá.

alt


Na Outdoor stage se návštěvníkům představila švédská značka Peak Performance představující světovou špičku v outdoorovém oblečení. Že podporuje i ty nejlepší sportovce ve svém oboru, se diváci mohli přesvědčit následně ve velkém sále. Letošní ročník MFA měl tu čest být jedinou zastávkou v ČR v rámci turné unikátního ženského freeski filmu „Shades of Winter Pure 2014“. Celý projekt představila producentka filmu a zároveň lyžařka Sandra Lahnsteiner (AT) společně s jednou z nejlepších světových freeski lyžařek Matildou Rapaport (SWE). K tomu není co dodat – snoubení akčního sportu, umění a životního stylu v padesátiminutovém filmu za sebou zanechalo hodně hlubokou stopu! Potvrdila to i velmi sympatická reakce zcela zaplněného publika.

alt


Dvě ženy tentokrát vystřídaly dvě mladé dívky. Své krátké přednášky si připravily elitní české sportovní lezkyně, členky ALPY EXTREM TEAMU, Markéta Janošová (10 let) a Eliška Adamovská (13 let). Nebojí se závodů, těžkých cest, pádů a očividně ani velkého publika. Respekt, holky!

alt

alt

Takovým malým zázračným dítětem býval dnes nejlepší lezec na světě Adam Ondra. Na své začátky vždy rád vzpomíná, ale přeci jen – festivalové publikum nejvíce hltalo jeho vyprávění o lezeckých úspěších, které nejednou přepsaly historické tabulky. Z projevu Adama Ondry bylo cítit obrovské nadšení, se kterým k lezení přistupuje. K jeho show „Život s bílýma rukama“ by se mohlo přidat i „s velkým srdcem“. Kdo neviděl, přišel o hodně, kdo viděl, byl svědkem jednoho z vrcholů 11. ročníku MFA!

alt


Správným kořením, které řádně zhutní festivalový program, bývají přednášky pamětníků a horolezeckých průkopníků. Letos měl MFA tu čest přivítat legendu Hannse Schella z rakouského Grazu. Na svém kontě má rekordní počet prvovýstupů na sedmitisícovky a na Nanga Parbat se dnes vystupuje po cestě nesoucí jeho jméno. Legenda z Buhlovy a Diembergerovy éry publiku představila unikátní fotografie ze svého prvního prvovýstupu na sedmitisícovku Momhil Sar (7414 m) z roku 1964. Opět jsme byli svědky krásného kontrastu ve vybavení a způsobu organizace expedic. Na to nelze než říct, že „když se chce, všechno jde!“

alt

Velmi příhodně potom na Outdoor stage navázal svou přednáškou Honza Trávníček, který naopak mluvil o posledních trendech v souvislosti s úspěšnou expedicí na K2.

alt

Je jen málo lidí na světě, kteří jsou špičkoví lezci, slacklineři a také profesionální fotografové. Možná je jen jeden. Je jím zkušený matador Hainz Zak, který se po deseti letech vrátil na prkna pódia Národního domu na Smíchově. Precizně připravená přehlídka dech beroucích snímků z lezení, slack line a skvělých horských krajinovek za doprovodu příjemného komentáře by se dala přirovnat k broušenému diamantu. Hainz je festivalovými vodami řádně protřelý, a tak přesně ví, co návštěvníci od takových akcí očekávají. Své poslání naplnil tento profesionál bezezbytku.

alt

Věřím, že příjemným odlehčením byl následný program na Outdoor stage, kdy jsme po prezentaci švýcarského regionu Graubünden vytáhli papírové divadlo, šest loutek na špejlích a s Dani, Anežkou a Tádou zahráli pohádkový příběh Země vysokých hor z knihy Prapodivné cesty Nezmarů.

alt

V divadelní hře byl zmíněn a ve vysokých horách je jako doma... Přišel čas Radka Jaroše, což ostatně prozrazoval i ve švech praskající velký sál. S tradiční jiskrou a vtipem nadšenému publiku představil krásnou, avšak místy trnitou cestu za Korunou Himálaje, pro níž si letos sáhl na vrcholu K2. Český král osmitisícovek se pro letošek stal i králem MFA! Po přednášce si z rukou Petera Habelera převzal trofej za celoživotní přínos alpinismu – Pražský křišťálový cepín – dost možná nejhezčí kousek jeho „korunovačních klenot“.

alt

alt

alt

alt

alt


alt

alt

alt

alt


foto: Jan Holomek, Jakub Müller

Pavel Vrtík – v horolezeckém světě znám spíše pod přezdívkou Bača to dokáže rozjet v příkrých stěnách hor, ale také na pódiu! Brněnský showman tentokrát vytvořil údernou dvojici se spolulezcem Honzou Strakou alias Stračesem a nabídli divákům mixovou parádu jménem „Dračí let“ (Le Vol du Dragon) – aneb povídání o tom, jak elegantně prolétli kolmou stěnu Les Droites.


Po přednášce ředitele NP Vysoké Taury na Outdoor Stage přišla na pódium královna českého lezení Lucka Hrozová. Letošní ročník je bohatý na premiéry a křty – a právě ten proběhl v rámci jejího bloku, když společně s režisérem Jiřím Reinerem pustili do světa nový film „Lucka aneb o cepínech“. Nutno dodat, že lezkyně posouvající limity nejen ženského mixového lezení je vděčným objektem pro kameramana a jistotou skvělého materiálu pro režiséra.


Vzácní hosté z dalekého Nepálu Dawa Steven Sherpa a Ang Thukten Sherpa diváky nadchly velmi osobním vylíčením života Šerpů, odkazu Sira Edmunda Hillaryho. Zmínili rovněž tragické momenty letošní sezóny na Mt. Everestu a v okolí Annapurny a zájemce o cestu do Nepálu seznámili s novými opatřeními, které byly na základě těchto tragédií přijatá.


Na Outdoor stage se návštěvníkům představila švédská značka Peak Performance představující světovou špičku v outdoorovém oblečení. Že podporuje i ty nejlepší sportovce ve svém oboru, se diváci mohli přesvědčit následně ve velkém sále. Letošní ročník MFA měl tu čest být jedinou zastávkou v ČR v rámci turné unikátního ženského freeski filmu „Shades of Winter Pure 2014“. Celý projekt představila producentka filmu a zároveň lyžařka Sandra Lahnsteiner (AT) společně s jednou z nejlepších světových freeski lyžařek Matildou Rapaport (SWE). K tomu není co dodat – snoubení akčního sportu, umění a životního stylu v padesátiminutovém filmu za sebou zanechalo hodně hlubokou stopu!


Dvě ženy tentokrát vystřídaly dvě mladé dívky. Své krátké přednášky si připravily elitní české sportovní lezkyně, členky ALPY EXTREM TEAMU, Markéta Janošová (8 let) a Eliška Adamovská (13 let). Nebojí se závodů, těžkých cest, pádů a očividně ani velkého publika. Respekt, holky!


Takovým malým zázračným dítětem býval dnes nejlepší lezec na světě Adam Ondra. Na své začátky vždy rád vzpomíná, ale přeci jen – festivalové publikum nejvíce hltalo jeho vyprávění o lezeckých úspěších, které nejednou přepsaly historické tabulky. Z projevu Adama Ondry bylo cítit obrovské nadšení, se kterým k lezení přistupuje. K jeho show „Život s bílýma rukama“ by se mohlo přidat i „s velkým srdcem“. Kdo neviděl, přišel o hodně, kdo viděl, byl svědkem jednoho z vrcholů 11. ročníku MFA!


Správným kořením, které řádně zhutní festivalový program, bývají přednášky pamětníků a horolezeckých průkopníků. Letos měl MFA tu čest přivítat legendu Hannse Schella z rakouského Grazu. Na svém kontě má rekordní počet prvovýstupů na sedmitisícovky a na Nanga Parbat se dnes vystupuje po cestě nesoucí jeho jméno. Legenda z Buhlovy a Diembergerovy éry publiku představila unikátní fotografie ze svého prvního prvovýstupu na sedmitisícovku Momhil Sar (7414 m) z roku 1964. Opět jsme byli svědky krásného kontrastu ve vybavení a způsobu organizace expedic. Na to neleze než říct, že „Když se chce, všechno jde!“


Velmi příhodně potom na Outdoor stage navázal svou přednáškou Honza Trávníček, který naopak mluvil o posledních trendech v souvislosti s úspěšnou expedicí na K2.


Znám pouze jednoho člověka, který je špičkový lezec, slackliner a také fotograf. Je jím zkušený matador Hainz Zak, který se po deseti letech vrátil na prkna pódia Národního domu na Smíchově. Precizně připravená přehlídka dech beroucích snímků z lezení a slack line v oblasti Karwendelu za doprovodu příjemného komentáře by se dala přirovnat k broušenému diamantu. Hainz je festivalovými vodami řádně protřelý, a tak přesně ví, co návštěvníci od takových akcí očekávají. Své poslání naplnil tento profesionál každým coulem bezezbytku.


Věřím, že příjemným odlehčením byl následný program na Outdoor stage, kdy jsme po prezentaci švýcarského regionu Graubünden vytáhli papírové divadlo, šest loutek na špejlích a s Dani, Anežkou a Tádou zahráli pohádkový příběh Země vysokých hor z knihy Prapodivné cesty Nezmarů.


V divadelní hře byl zmíněn a ve vysokých horách je jako doma – přišel čas Radka Jaroše, což ostatně prozrazoval i ve švech praskající velký sál. S tradiční jiskrou a vtipem nadšenému publiku představil krásnou, avšak místy trnitou cestu za Korunou Himálaje, pro níž si letos sáhl na vrcholu K2. Český král osmitisícovek se pro letošek stal i králem MFA! Po přednášce si z rukou prezidenta festivalu Ladislava Jirásko převzal trofej za celoživotní přínos alpinismu – Pražský křišťálový cepín – dost možná nejhezčí kousek jeho „korunovačních klenot“.