Ročník 2014

Ve dnech 5. - 7. prosince 2014 proběhl v prostorách Národního domu na Smíchově již 11. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2014. Podle názoru zúčastněných partnerů z domova i ze zahraničí a podle hlasu publika byl tento festival jedním z nejúspěšnějších v celé jeho historii.

 

V následujícím přehledu nejvýznamnější momenty festivalu :

 

OSOBNOSTI ALPINISMU A HOROLEZECTVÍ V PRAZE

Na pozvání organizátorů se letošního festivalu zúčastnilo několik špičkových lezců a osobností nebo a legend alpinismu z celého světa. Početnému publiku se formou přednášek představili:

Peter Habeler (A), Hanns Schell (A), Karl Gabl (A), Matilda Rapaportová (SWE) a Sandra Lahnsteinerová (A), Marko Prezelj (SLO), Heinz Zak (A), Sébastien Ratel (FRA), Dawa Steven Sherpa (NEP), Thukten Filipo Sherpa (NEP). Přítomna byla i celá současná špička nejlepších českých lezců - Radek Jaroš, Adam Ondra, Lucie Hrozová, Marek Holeček, Jan Trávníček a další.

alt

 

NÁVŠTĚVNOST MFA PRAHA 2014

- největší návštěva byla zaznamenána v sobotu 6. 12. 2014 - při závěrečných přednáškách Heinze Zaka a pak především Radka Jaroše bylo ve velkém sále a v prostorách Národního domu přítomno 1120 návštěvníků. To je historicky druhý největší počet návštěvníků během jednoho festivalového dne.

- v pátek 5. 12. 2014 bylo na MFA Praha 2014 registrováno 826 návštěvníků

- v neděli 7. 12. 2014 bylo přítomno 686 diváků

- na festivalu bylo přítomno 64% návštěvníků mladších než 40 let

 

ČESKÁ PREMIÉRA NEJLEPŠÍ OUTDOOROVÝCH FILMŮ ROKU 2014

V pátek 5. prosince 2014 od 17.00 hod proběhla ve velkém sálu Národního domu na Smíchově česká premiéra největšího outdoorového filmového eventu v Evropě – v Praze byl představen seriál devíti nejlepších outdoorových filmů roku 2014. Součástí Mezinárodního festivalu alpinismu Praha se poprvé stal dvouhodinový filmový program nejlepších outdoorových filmů z produkce Velké Británie, USA, Nového Zélandu a Německa.

 

PRAŽSKÝ KŘÍŠŤÁLOVÝ CEPÍN - CENA ZA PŘÍNOS K ROZVOJI ORGANIZOVANÉHO ALPINISMU

Toto prestižní mezinárodní ocenění bylo letos uděleno jako pátému alpinistovi v historii Radku Jarošovi. V roce 2009 získal toto ocenění Reinhold Messner (ITA), v roce 2011 Peter Habeler (A), v roce 2012 Alexander Huber (D) a v roce 2013 Gerlinde Kaltenbrunnerová (A).

alt

 

CENY JOHANNA STÜDLA – CENY ZA NEJLEPŠÍ PŘEDNÁŠKU FESTIVALU

Tuto cenu udělují organizátoři festivalu každoročně na základě hlasování publika. Letos tuto cenu získali:

- v sobotu 6. 12. 2014 – Radek Jaroš

- v neděli 7. 12. 2014 – Marek Holeček

 

K HIGHLIGHTS LETOŠNÍHO FESTIVALU DÁLE PATŘILY

- česká premiéra unikátní odborné publikace Karl Gabla Počasí na horách

- vystoupení Jana Trávníčka a odborné přednášky na malé scéně v outdoor stage

přednášky Sandry Lahnsteinerové (A) a Matildy Rapaportové (SWE), Adama Ondry, Hannse Schella, Heinze Zaka a Petra Habelera

alt

 

MEZINÁRODNÍ PROJEKT SPOJUJE NÁS ALPINISMUS

- na letošním MFA Praha 2014 byl vyhlášen mezinárodní projekt SPOJUJE NÁS ALPINISMUS

- projekt se uskuteční v letech 2014 až 2016

- realizátory projektu budou ALPY spol. s r.o. (CZ), Planinska Zveza Slovenije (SLO) a obec Kals pod Großglocknerem (A)

- jedním z výstupů projektu bude rozsáhlá výstava o historii alpinismu a o česlo-slovinských vzájemnostech při vzniku organizovaného alpinismu v Evropě, která se uskuteční při MFA Praha 2015