Ročník 2016

Ve dnech 25. - 27. listopadu 2016 proběhl ve Slovanském domě v Praze 1 již 13. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu Praha. Toto každoroční mezinárodní setkání mnoha nejlepších lezců a legend alpinismu z celého světa i z domova, představitelů outdooru a turistických regionů s českými i zahraničními zájemci o volnočasové aktivity a všechny druhy alpinismu bylo letos mimořádné a v celé historii festivalu jedno z nejúspěšnějších. Díky zajímavému programu navštívilo festival mnoho milovníků hor a alpinismu, hodně návštěvníků bylo i ze Slovenska a z Rakouska. Jména Reinhold Messner, Peter Habeler, Wolfgang Nairz, Karl Gabl, Marko Prezelj, Steve House nebo Aleš Česen, stejně jako Radek Jaroš nebo Marek Holeček byla ozdobou tohoto festivalu. Pro organizační tým byl letošní ročník festivalu jedním z nejnáročnějších a nejsložitějších v celé historii.

alt

 

Významní partneři MFA PRAHA 2016

- Hlavní zahraniční partner festivalu: Národní park Vysoké Taury (A)

- Generální partner festivalu: Rock Point (CZ) a Ternua (ESP)

- Hlavní partneři festivalu: Tirol (A), WSPK (A)

- Partner festivalu: Městská část Praha 5 (CZ)

alt

 

Přednášející

- ze zahraničí

Christian Wörister (A), Wolfgang Nairz (A), Marko Prezelj (SLO), Reinhold Messner (IT), Steve House (USA), Karl Gabl (A), Ang Tshering Sherpa (NEP), Viktor Grošelj (SLO), Aleš Česen (SLO), Peter Habeler (A), Daniela Cigolla (IT), Sandra Mengon (IT), Markus Amon (A), Hubert Resch (A), Matthias Kodym (A)

- z domova

Radek Jaroš, Marek Holeček, Jiří Novák, Daniel Polman, Jan Trávníček, Jan Říha, Jan Čermák, Markéta Janošová, Eliška Adamovská

alt

 

Mimořádní hosté

velvyslanec Rakouska Dr. Alexander Grubmayr, velvyslanec Slovinska v ČR Leon Marc, ředitel NP Vysoké Taury Christian Wörister (A), president NMA (Nepal Mountaineering Association) Ang Tshering Sherpa (NEP), prezident Kuratoria pro bezpečnost v Alpách Dr. Karl Gabl (A)

alt

 

Přednášky ve velkém sálu Slovanského domu

- 19 přednášek zahraničních a domácích lezců a alpinistů

- 2 panelové diskuze za účasti legendárních osob alpinismu (R. Messner, P. Habeler, W. Nairz) a nejlepších světových lezců současnosti, reprezentantů Slovinska (M. Prezelj, A. Česen, V. Grošelj)

alt

 

Počty návštěvníků v prostorách Slovanského domu v Praze 1

- v pátek 25. 11. 2016 - registrováno 597

- v sobotu 26.11.2016 – registrováno 1121

- v neděli 22. 11. 2016 – registrováno 546

 

Počet zahraničních účastníků festivalu

- na festivalu se ze zahraničí ubytovalo 94 účastníků festivalu

- hosté byli ubytování v hotelích Petr a IBIS v Praze 5

 

Počet vystavovatelů a reprezentantů z oblasti outdooru a cestovního ruchu

- 6 firem z oblasti outdooru (Rock Point a Ternua, Lowa a Prosport, Infit, Hanibal, Craft)

- 14 zástupců turistických centrál z Rakouska (Národní park Vysoké Taury, Salzkammergut - oblasti Attersee, Traunsee a Bad Goisern, Korutany - Alpe Adria Tour, Hochsteiermark, Dachstein - Ramsau, Tyrolsko, Kals, Osttirol), Itálie (Trentino) a Slovinska (Jezersko, Pohodništvo&Kolesarjenje, Gospodarsko razstavišče Ljubljana)

alt

alt

alt

 

Ostatní partneři festivalu

- 10 dalších společností a firem bez výstavních stánků (banka WSPK, Österreich Werbung, RKF - Rakouské kulturní fórum, ÖAV, GGUT, Contour, YATE, KČT, JOTA, Bioléčba)

 

Ocenění legend a osobností alpinismu - The Diamond Jubilee Celebration Medal

Velkou poctou pro MFA PRAHA byl i fakt, že Praha se stala po Kathmandu druhým místem na světě, kde byly uděleny The Diamond Jubilee Celebration Medal – Diamantové jubilejní slavnostní medaile. Za výstup na vrcholy Makalu a Kangchenjunga si je na MFA PRAHA 2016 převzali:

- Reinhold Messner (Makalu a Kangchenjunga)

- Peter Habeler (Kangchenjunga)

- Radek Jaroš (Makalu a Kangchenjunga)

- Soňa Boštíková, Josef Šimůnek, Leopold Sulovský (za výstupy na Makalu)

alt

Ocenění předali všem alpinistům prezident NMA (Nepal Mountaneering Association), čestný člen UIAA (Union of International Alpine Associations) Mr. Ang Tshering Sherpa a prezident MFA PRAHA Ladislav Jirásko.

 

Pražský křišťálový cepín

Toto prestižní a významné ocenění uděluji organizátoři MFA Praha za mimořádný přínos k rozvoji alpinismu. Šestý PRAŽSKÝ KŘIŠŤÁLOVÝ CEPÍN převzal v pátek 25. listopadu 2016 v současné době nejspíše nejlepší světový alpinista a nositel čtyř ocenění Piolet d'Or (Zlatý cepín) slovinský horolezec Marko Prezelj.

alt

 

 

Malý Pražský křišťálový cepín

Mimořádné ocenění převzal od organizátorů MFA PRAHA i prezident NMA, honorární člen UIAA a „Muž roku 2002“ Ang Tshering Sherpa. Ocenění mu bylo uděleno za dlouholetou spolupráci a za propagaci MFA PRAHA na celém světě.

alt

 

Ceny Johanna Stüdla za nejlepší přednášky získali

- v pátek 25. 11. 2016 - Wolfgang Nairz (A), 64 hlasů (druhý J. Trávníček 53 hlasů)

- v sobotu 26.11.2016 – Steve House (- na fotografii, USA), 149 hlasů (druhý R. Messner 133 hlasů)

- v neděli 27.11.2016 – Peter Habeler (A), 114 hlasů (druhý M. Holeček 104 hlasů)

alt

 

Ceny pro návštěvníky festivalu od partnerů a vystavovatelů

ceny byly losovány a předávány vylosovaným návštěvníkům festivalu na závěr každého festivalového dne

- pro publikum bylo vylosováno 98 hodnotných cen

 

Výstavy, které byly součástí MFA PRAHA 2016

- MMM muzea Reinholda Messnera

Na 18 panelech formátu 85 x 225 cm bylo představeno všech šest muzeí Reinholda Messnera, která jsou vybudována v horských oblastech Jižního Tyrolska a v Dolomitech.

alt

- Legendy a elita alpinismu v Praze

Na velkoplošných billboardech formátu 125 x 250 cm byli představeni všichni významní zahraniční i domácí alpinisté, kteří se zůčastnili letošního MFA PRAHA 2016.

- 175 let od prvovýstupu na Großveneddiger

Na panelech formátu 1 x 2 m byla umístěna expozice o zajímavé historii prvního výstupu na pátý nejvyšší vrchol v Rakousku, který je současně nejvyšším vrcholem spolkové země Salcbursko.

- Großglockner Ultra Trail

Na panelech o formátu 1 x 2 m byla představena jedna z nejmladších ryze extremních akcí – horský běh kolem nejvyššího vrcholu Rakouska Großglockneru.

alt

 

Děkujeme všem partnerům a návštěvníkům

 

Za organizační tým festivalu

Ing. Ladislav Jirásko - CEO, ALPY spol. s r.o.

Štefanikova 63

150 00 Praha 5

DIČ: CZ49824881

tel.: +420 257 328 388

handy: +420 608 92 9190

http://www.alpy.cz/

http://www.lideahory.cz/

http://www.alpenverein.cz/