Ang Tshering (NEP)

"Jedna z nejvýznamnějších osobností soudobé celosvětové alpinistické scény a nositel mnoha mezinárodních ocenění, který se těší velkému uznání z řad horolezců i široké veřejnosti."

 

alt

Ang Tshering se narodil 15. listopadu 1953 v Kathmandu, v hlavním městě Nepálu žije dodnes. Více než 30 let aktivně pracuje v cestovním ruchu – je zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Asian Trekking Ltd. se sídlem v Kathmandu. Jeho otec byl účastník první úspěšné expedice na vrchol Everestu v roce 1953 a organizátorem a účastníkem mnoha dalších expedic do oblasti Himálaje. Byl osobním přítelem sira Edmunda Hillaryho.

Své mnohaleté životní zkušenosti uplatňuje v mnoha významných pozicích v oblasti diplomacie, cestovního ruchu, hoteliérství a alpinismu. V současné době zastává pozici honorárního konzula Belgie v Nepálu, několik období byl prezidentem UAAA (Asijská asociace alpinismu), prezidentem NMA (Nepal Mountaineering Association) - nepálská horolezecká asociace, dnes je honorární člen UIAA (Mezinárodní asociace alpinismu) a poradcem nepálské vlády pro rozvoj turistiky v Nepálu a v Himálaji.

Ang Tshering je držitelem mnoha vyznamenání a ocenění. Získal m.j. ocenění “Muž roku 2002” - nominace od biografického institutu v USA. Velmi prestižní ocenění “2000 vynikající intelektuál 21. století” získal od mezinárodního geografického centra v Cambridge.

Od roku 2006 je Ang Tshering pravidelným účastníkem MFA. Osobně velice přispěl k tomu, že Mezinárodní festival alpinismu se stal prestižní mezinárodní akcí.

Internet:
www.asian-trekking.com

Foto:

alt
Ang Tshering v tradičním nepálském kroji při předávání medaile V. Grošelji na MFA 2010