David Lama (AT)

"Zázračné dítě se přes vítězství ve světovém poháru v lzení na obtížnost a těžké sportovní cesty vypracovalo v dospělého a zkušeného alpinistu, který posouvá lidské hranice v extrémním horolezectví."

alt

Nikdo menší než legenda z Mt. Everestu Peter Habeler objevil na svém lezeckém kurzu mimořádný talent pro lezení u Davida Lamy (*1990). Tenkrát bylo synovi rodačky z Innsbrucku a nepálského horského vůdce pouhých pět let. Když mu bylo deset let, stal se nejmladším lezcem, který zdolal obtížnost 8a, v patnácti se stal nejmladším vítězem světového poháru v lezení na obtížnost.

Od té doby sbíral cenné kovy na světových závodech v lezení i v boulderingu. V roce 2011 se ovšem rozhodl svou velmi úspěšnou závodnickou kariéru ukončit a své získané lezecké dovednosti přetavit v náročné výstupy v horách. Do dnešních dnů se mu podařilo mnoho prvovýstupů v rodných Alpách, ale i velehorách po celém světě.

Světové pozornosti se těšil jeho volný přelez jihovýchodní hrany Cerro Torre, který nejen Reinhold Messner považuje za milník v historii alpinismu. Dalšími projekty, kterými dokázal, že „nemožné je možné“, je prvovýstup „Bird of Prey“ na Aljašce nebo zimní přelez „Schiefen Riss“ v Tyrolsku.

David je znám tím, že si vytyčí náročný projekt, kterým následně začne žít a soustředí se pouze na něj. Tak to prokázal na Cerro Torre, kde se mu volný přelez podařil do dvou letech nezdarů, je připraven i na neúspěch, z něhož se však vždy dokáže ponaučit. I to z něho dělá mimořádnou osobnost současné světové horolezecké scény.

Více na: www.david-lama.com

 

alt

alt

alt

alt