DAVO KARNIČAR

"Tam, kde většina lidí slaňuje, jezdí Davo na lyžích... Není divu, že právě on sjel jako první člověk na světě Mt. Everest."

alt

Davorin Martin Karničar se narodil 26. října 1962 v obci Zgornje Jezersko. Pochází ze známé horolezecké a lyžařské rodiny. S lyžováním začal, když mu byly tři roky. V letech 1975 - 1982 byl členem mezinárodního týmu National Alpine Ski team. Od roku 1980 byl velmi aktivní i jako lezec - od této doby dodnes uskutečnil více než 1400 lezeckých výstupů a skialpinistických sjezdů. Sjel například ze severní stěny Grintovce (! po lezecké cestě Fritsch-Lindenbach, obt. VI).  nebo severovýchodní hřeben Eigeru, západní hřeben Matterhornu a Mont Blanc. Stal se také prvním člověkem, který sjel na lyžích východní pilíř sopky Kamen na poloostrově Kamčatka. I když se proslavil zejména jako skialpinista, má za sebou i několik cenných lezeckých skalpů. Za všechny jmenujme například Bonattiho pilíř na Petit Dru.
Davo a jeho bratr Drejc byli první Slovinci, kteří sjeli na lyžích osmitisícové vrcholy - první sjezd se jim podařil z Annapurny (8091 m).  Tento výškový rekord pak překonal až Davo ve věku 38 let -  roce 2000 se stal prvním člověkem na světě, který sjel z vrcholu Everestu na lyžích.
Jako prvnímu na světě se mu podařilo také sjez z nejvyšších vrcholů všech kontinentů. Začal v říjnu 2000 Mount Everestem (8848 m). Pak následovaly sjezdy z nejvyššího vrcholu Afriky (Kilimanjaro, 5894 m), z nejvyššího vrcholu Evropy (Elbrus, 5642 m), z nejvyššího vrcholu Jižní Ameriky (Aconcagua, 6969 m) a z nejvyššího bodu Austrálie (Mount Kosciusko, 2230 m). V květnu 2004 úspěšně slyžoval z nejvyššího vrcholu Severní Ameriky (Mount McKinley, 6193 m). Svůj projekt 7 summits na lyžích ukončil sjezdem z nejvyšší hory Antarktidy (Mount Vinson, 4897 m).
Davo je dodnes aktivní lyžařský pedagog a trenér, horolezecký instruktor, horský záchranář a extrémní lyžař. Založil vlastní horolezeckou a lyžařskou školu, která zajišťuje vzdělání pro alpinisty a kurzy pro veřejnost. V únoru 2001, otevřel na ledovci Khumbu první lyžařskou školu pro nepálské děti.

Fotografie:

alt

alt

alt