Gerlinde Kaltenbrunner a Ralf Dujmovits

„Pár tak trochu z jiné planety. Gerlinde označovaná horolezeckými legendami včetně Petera Habelera za královnu alpinismu se stala první ženou, která zdolala všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku. Koruny Himálaje dosáhla také coby první člověk s rakouským občanstvím. To samé se povedlo o dva roky dříve jejímu manželovi Ralfu Dujmovitsovi coby prvnímu Němci.“

alt

Gerlinde Kaltenbrunner (*13. prosince 1970) je nejvýraznější horolezkyní poslední dekády. Podařilo se jí jako první ženě zdolat všech čtrnáct nejvyšších hor bez použití kyslíku – navíc hodnotnými styly – převážně v malých týmech, několik z nich i po těžkých cestách. Gerlinde se za Ralfa Dujmovitse provdala v roce 2007 a nyní spolu žijí v Německu v oblasti Černého lesa. Pro kariéru profesionální horolezkyně a pověšení profese zdravotní sestry na hřebík se rozhodla po výstupu na svou čtvrtou osmitisícovku, kterou byl Nanga Parbat v roce 2003.

Její poslední osmitisícovkou byla obávaná K2 (8611 m). Na čtvrtý pokus se jí podařilo i přes nepříznivé podmínky vystoupit 23. 8. 2011 na vrchol druhé nejvyšší hory světa. Splnila si tak hned dva sny. Kromě zdolání K2 po náročné cestě přes severní pilíř to bylo i dokončení projektu „Koruny Himálaje". Vrcholovou euforii si vychutnala společně s triem dalších spolulezců, kterými byli Polák Darek Zaluski a dvojice Kazachů Maxut Zhumayev a Vassily Pivtsov. Oba Kazaši rovněž dokončili „Korunu Himálaje". Zhumayev byl na K2 již po sedmé. Po zdolání vytoužené horolezecké mety ale rozhodně neustrnula. Následující rok uskutečnila se svým manželem a dalším Němcem Davidem Göttlerem expedici na obtížnou sedmitisícovku Nuptse (7861 m). Jí a Davidovi se podařil výstup po Scottově cestě na severním pilíři. Ralf se po nemoci rozhodl postup obou spolulezců jistit ze základního tábora. V roce 2004 vystoupila také na sedmitisícový tibetský vrchol Xifeng Peak (7221 m).


Výstupy na osmitisícovky:


1998: Cho Oyu

2001: Makalu

2002: Manaslu

2003: Nanga Parbat

2004: Annapurna

2004: Gasherbrum I

2005: Shisha Pangma

2005: Gasherbrum II

2006: Kangchenjunga

2007: Broad Peak

2008: Dhaulagiri

2009: Lhotse

2010: Mount Everest

2011: K2


Ralf Dujmovits (* 5. prosince 1961) se stal prvním Němcem, který vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Korunu Himálaje završil v roce 2009 společně s manželkou výstupem na Lhotse. Na Mt. Everestu použil umělý kyslík. Po promoci na lékařské fakultě se začal věnovat na plný úvazek horskému vůdcovství. Na některých osmitisícovkách s ním stáli i jeho klienti, některé naopak zdolal velmi hodnotným alpským stylem. Jeho první osmitisícovkou byla Dhaulagiri v roce 1990, Broad Peak, Shisha Pangmu a Cho Oyu zdolal dokonce dvakrát. Připočteme-li i výstup na prostřední vrchol Shisha Pangmy (8008 m), tak během 19 let stál na osmitisícovém vrcholu celkem osmnáctkrát. Úspěšný byl dvakrát i na Nuptse (7861 m), kterou zdolal v roce 1989 přes severozápadní hřeben a v roce 1996 přes severní pilíř.


Internet:

www.gerlinde-kaltenbrunner.at


Přečtěte si na Lideahory.cz:

Úspěch na Nuptse - Gerlinde Kaltenbrunnerová a David Göttler to dokázali!


Co k úspěchu Gerlinde Kaltenbrunnerové na K2 říkají horolezecké legendy?


Gerlinde Kaltenbrunnerová to dokázala – vrchol K2!


Gerlinde Kaltenbrunner na vrcholu Everestu


Úspěch Gerlinde Kaltenbrunner a Ralfa Dujmovitse na Lhotse


Fotografie:

alt

alt

alt

alt