Heinz Zak (AT)

Heinz Zak: Ozvěny hor
Renomovaný horský fotograf Heinz Zak představuje své unikátní záběry za 40 let fotografování v tématických celcích jako jsou slunce, měsíc, hvězdy, hory, květiny, voda, mraky atd. Světově známí hudebníci Mariya Nesterovska (housle), Hubert Mittermayer Nesterovskiy (fagot) a Tobias Steinberger (bicí nástroje) citlivě interpretují jednotlivá témata. Hudba a obraz se snoubí do skvělého zvukového a obrazového zážitku.

 

„Jeho život je stejně pestrobarevný jako fotografie, kterými udivuje celý lezecký svět. Skvělý lezec, slackliner, fotograf i kameraman využije velkoplošné plátno v sále Národního domu na Smíchově naplno!“

 

Heinz Zak se narodil v tyrolském Wörglu. Po vystudování gymnázia v Innsbrucku vystudoval pedagogickou fakutlu a stal se učitelem. Proslavil se ovšem jako extrémní lezec, slackliner, filmař, fotograf a autor několika publikací. Heinz Zak je považován za jednoho z průkopníků moderního sportovního lezení v Rakousku – inspiroval se zejména volným lezením v USA. Tento způsob lezení se také snažil aplikovat ve velkých alpských stěnách – např. ve svém domovském Wettersteinu a Karwendelu. V roce 1998 se mu jako prvnímu Rakušanovi podařil volný přelez El Capitanu, když zaznamenal druhý přelez cesty Freerider (obt. 9+). Velký úspěch zaznamenal také na patagonském Fitz Roy, když společně s Peterem Janschekem uskutečnil teprve třetí přelez cesty Royal Flush (1400 m, obt. 9). V roce 2005 přelezl jako druhý v historii sólo legendární cestu Separate Reality v Yosemitech. Klíčovým místem této cesty je sedmimetrový převis ve výšce 200 m nad zemí. V poslední době se Haiz Zak věnuje také slackline. V roce 2005 překonal jako první slackline o délce 100 m. Hainz Zak mimo jiné patří k velmi uznávaným fotografům. Vydává vlastní publikace, kalendáře a jeho fotografie vycházejí v prestižních outdoorových časopisech po celém světě. V poslední době se věnuje i filmové tvorbě - natočil například přelez Adama Ondry na Dawn Wall v Yosemitech.

Fotografie ze slack-line po celém světě (vč. Yosemitů a našeho Adšpachu):

alt

alt

alt

alt