Mark Richey

alt„Dobrodruh každým coulem, který se na svět dívá z těch nejvyšších vrcholů, ale i mořských hlubin. Přes čtyřicet velehorských expedic v převážně alpském stylu a mnoho prvovýstupů mluví za vše...“

Mark Richey se začal věnovat lezení v roce 1973, kdy mu bylo patnáct let. Jeho první cesty vedly po domácích skalách v Quincy Quarries nedaleko Bostonu. V osmnácti letech již podnikal první výlety do Evropy, aby přelezl mnoho těžkých cest v Alpách. Tenkrát prostoupil například severními stěnami Eigeru a Matterhornu. Po svém evropském dobrodružství se do jeho hledáčku dostaly nejvyšší vrcholy naší planety – zejména ty, které nejsou frekventované nebo na své prvovýstupce teprve čekají. Mark Richey uspořádal již přes čtyřicet náročných expedic a dnes patří k největším objevitelům neprostoupených stěn či nezlezených vrcholů. Technicky extrémní výstupy ve vysokých nadmořských výškách provádí alpským stylem v malých týmech. K jeho největším úspěchům patří prvovýstup východní stěnou Cayesh (5719 m) v Peru, dále první výstup na několik skalních věží na Newfoundlandu, stejně tak byl jako první na vrcholu Yamandaka (6218 m) v indické části Karakoramu a letos se mu podařilo stanout s dalšími dvěma spolulezci na druhé nejvyšší nezlezené hoře světa Saser Kangri II (7518 m). Velkého ohlasu se dostalo i jeho famóznímu rychle provedenému druhému přelezu východního žebra Shivlingu (6543 m). Na svém kontě má Mark Richey i výstup na Cerro Torre a na Mt. Everest.

To ale není zdaleka vše. Mark je až neuvěřitelně aktivní člověk, který po boku horolezectví na špičkové světové úrovni stíhá vést svou firmu zaměřenou na dřevěné stavby a nábytek, surfovat a jakožto skvělý free diver se potápět do velkých hloubek. Alpinismu se věnuje i po jeho organizační stránce. V letech 2002-2005 působil jako předseda Amerického alpinistického klubu a dnes je zástupcem Severní Ameriky v UIAA.

Společně se svou manželkou Terezou a dcerou Natálií žije v městečku Essex nedaleko Bostonu.

Přehled vybraných expedic:

2011: Prvovýstup na druhý nejvyšší nezlezenou horu Saser Kangri II (7518 m)
2006: První alpský výstup na Latok II (7108 m)
2004: Prvovýstupy v mixovém terénu na Newfoundlandu
2002: Výstup na Chacraraju Este (6001 m)
2001: První výstup na vrchol Yamandaka (6218 m) a sousední bezejmenný vrchol
1996: Druhý výstup po východním žebru Shivlingu (6543 m)
1991: Výstup na Mt. Everest (8848 m)
1983: Prvovýstup východní stěnou Cayesh (5719 m), druhý výstup na vrchol

Internet:
www.markrichey.com

Přečtěte si na Lideahory.cz:
Letošní prvovýstup na Saser Kangri II (7518 m)

Fotografie:

 alt
Mark Richey (zcela vlevo) na vrcholu Saser Kangri II (7518 m)

alt

alt
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Mark Richey


„Dobrodruh každým coulem, který se na svět, dívá z těch nejvyšších vrcholů, ale i mořských hlubin. Přes čtyřicet velehorských expedic v převážně alpském stylu a mnoho prvovýstupů mluví za vše...“


Mark Richey se začal věnovat lezení v roce 1973, kdy mu bylo patnáct let. Jeho první cesty vedly po domácích skalách v Quincy Quarries nedaleko Bostonu. V osmnácti letech již podnikal první výlety do Evropy, aby přelezl mnoho těžkých cest v Alpách. Tenkrát prostoupil například severními stěnami Eigeru a Matterhornu. Po svém evropském dobrodružství se do jeho hledáčku dostaly nejvyšší vrcholy naší planety – zejména ty, které nejsou frekventované nebo na své prvovýstupce teprve čekají. Mark Richey uspořádal již přes čtyřicet náročných expedic a dnes patří k největším objevitelům neprostoupených stěn či nezlezených vrcholů. Technicky extrémní výstupy ve vysokých nadmořských výškách provádí alpským stylem v malých týmech. K jeho největším úspěchům patří prvovýstup východní stěnou Cayesh (5719 m) v Peru, dále první výstup na několik skalních věží na Newfoundlandu, stejně tak byl jako první na vrcholu Yamandaka (6218 m) v indické části Karakoramu a letos se mu podařilo stanout s dalšími dvěma spolulezci na druhé nejvyšší nezlezené hoře světa Saser Kangri II (7518 m). Velkého ohlasu se dostalo i jeho famóznímu rychle provedenému druhému přelezu východního žebra Shivlingu (6543 m). Na svém kontě má Mark Richey i výstup na Cerro Torre a na Mt. Everest.


To ale není zdaleka vše. Mark je až neuvěřitelně aktivní člověk, který po boku horolezectví na špičkové světové úrovni stíhá vést svou firmu zaměřenou na dřevěné stavby a nábytek, surfovat a jakožto skvělý free diver se potápět do velkých hloubek. Alpinismu se věnuje i po jeho organizační stránce. V letech 2002-2005 působil jako předseda Amerického alpinistického klubu a dnes je zástupcem Severní Ameriky v UIAA.

Společně se svou manželkou Terezou a dcerou Natálií žije v městečku Essex nedaleko Bostonu.


Přehled vybraných expedic:


2011: Prvovýstup na druhý nejvyšší nezlezenou horu Saser Kangri II (7518 m)

2006: První alpský výstup na Latok II (7108 m)

2004: Prvovýstupy v mixovém terénu na Newfoundlandu

2002: Výstup na Chacraraju Este (6001 m)
2001: První výstup na vrchol Yamandaka (6218 m) a sousední bezejmenný vrchol

1996: Druhý výstup po východním žebru Shivlingu (6543 m)

1991: Výstup na Mt. Everest (8848 m)

1983: Prvovýstup východní stěnou Cayesh (5719 m), druhý výstup na vrcholInternet: www.markrichey.com