Pavel Bém

„Lezu proto, že mě to baví. Politika mě v horách nezajímá. Lezení je pro mě životní styl, politika nikoliv.“

alt

Pavel Bém se horolezectví věnuje od mládí, kdy společně se svými spolulezci následoval klasický model tehdejší generace lezců – z domácích skalek se přesunul na vyšší stěny Tater. Přelézali tehdy extrémní tatranské cesty v severních stěnách Malého Kežmarského štítu, Galerie Ganku, Javorových štítů, Kazalnice Mengusovské. Následovaly letní i zimní přelezy většiny klasických cest ve Vysokých Tatrách od Vysoké, Zlobivé přes západní „Lomnici“, Prostredný hrot až po Malého Mlynára či Kačacího Mnicha. Tatry se pro Pavla Béma staly horolezeckým „domovem“.

Své lezecké umění piloval ve Skaláku, na Suchých skalách, Panteonu, „Drábkách“, Tisé, „Labáku“... Coby Pražák nejvíce zdomácněl na vápencových skalách Českého krasu. Nejčastěji se pohyboval v cestách o obtížnosti VII – VIII, zvládl i pár přelezů „za devět“.

V roce 1983 poprvé „ochutnal“ vůni velehor při expedici na dominanty centrálního Kavkazu. Při mnoha výpravách postupně zdolával Ušbu, Šcheldu, Pik Ščurovského, Donguz-Orun, Tetnuldi, a další. Tady objevil to, co hledal: nejenom vertikální linie velkých stěn, ale především lidi – horaly, úžasné kultury, magii ticha i pokoru na divokých hřebenech velehor. Následovaly expedice na sedmitisícové vrcholy centrálního Pamiru s úspěšnými výstupy různě těžkými cestami na Pik Korženěvské či Pik Komunismu.

V polovině osmdesátých let se s dalšími doktory-horolezci z HO TJ Medicina Praha (Šatava, Nosek, Kozák, a další) dostal poprvé na „západ“ na velké stěny centrálních a západních Alp. Postupně přelézali klasické cesty v oblasti Mt.Blancu, Grand Jorasses, Petit Dru i velké stěny Dolomit – Brenta, Civetta, Tre Cime, Catinaccio, Marmolada, Cima di Lastei, Torre Trieste, Torre Venezia a další.

Po roce 1989 následoval nějaký čas strávený ve Spojených Státech, lezení v Yosemitech, New River Gorge a na Aljašce (Mt. Mc Kinley), Jižní Americe (Peru, Argentina, Chile), expedice na nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie (Carstensz Pyramide).

Samostatnou kapitolou je čas strávený na nejchladnějším a nejsušším kontinentu naší planety s přelezy Mt.Vinson a Mt.Shinn a himálajské expedice zakončené úspěšným zdoláním Mt. Everestu a dokončením projektu Seven Summits.

V letošním roce ú spěšně vystoupil bez kyslíku a bez pomoci šerpů společně se skvělými slovenskými horolezci Peterem Hámorem a Tomášem Petríkem na druhou nejvyšší osmitisícovku – K2 (8611 m). Stal se tak prvním Čechem, který stál na vrcholech dvou nejvyšších vrcholů naší planety.

Pavel Bém se aktivně věnuje i skialpinismu a extrémnímu lyžování. Má za sebou stovky lehkých, středně těžkých i těžkých túr, řadu extrémních sjezdů a úspěšných i neúspěšných závodů.

Přehled vybraných výstupů:

2012:
K2 (8611m) – Abruzziho pilíř J.stěny (bez použití umělého kyslíku, z C2 alpským stylem, 1.8.2012 Bém, Hámor);

2010:
Antarktida, Mt.Vinson (4892m) a Mt.Shinn (4660m), Ellsworth mountains (5-7.1.2010, Bém, Švaříček);Dokončení projektu Seven Summits („Koruna planety“) – zdolání nejvyšších vrcholů 7 kontinentů;

2007:
Mt.Everest (8850m) – J. hřebenem z Jižního sedla (18.5.2007, od 8000m s použitím umělého kyslíku);

2005:
Papua Nová Guinea, Sudirman mountains – Carstensz Pyramid (4884m), (10.5.2005, Bém, Eliáš, Nosek, Zboja);

2003:
Aljaška, Mt.McKinley/Denali (6194m), West Buttress, (3.6.2003, Bém, Kozák, Nosek);

Pamir: Pik Korženěvské (7105m), Pik Komunizmu (7495m). Výstup přes Pik Dušanbe var. (5A), Zetlinové cesta (4B), JZ žebro (5B), Kozák, Nosek, Michalička, Vinduška.

Kavkaz: Šchara (Naumov, 5A), Tetnuldi (Levinoj, 4B), S.Ušba (Kizel, Alejnikov, var. 4B, ), J.Ušba (Chergiani, 5B, var.nedol. na vrchol);

Alpy: Grand Capucin (L´Elixir D´Astaroth, VIa, A3; Via Bonatti VIc+), Mt.Blanc, (Versante Freney, diretisima V+A2), Petit Dru (Bonatti pil., VIa). Grandes Jorasses (Polská cesta), atd.;

Dolomity: Catinaccio (Steger,VI, Eisenstecken, Pederiva VII+), Marmolada (Vinatzer/Castiglioni VI+), Cima d´Ambiez (Fox/Stenico VI), Cima Grande (Comici VII-), Tore Venezia (Tissi, var. VI+), Crozzon di Brenta (Detassis V+), Sass Maor (Via Supermatita, VII), Cima dei Lastei (Via Solitudine VI+)

Yosemity: Half Dome (Final Exam 5.10d), El Capitan (East Buttress, 5.10b)


Přečtěte si na Lideahory.cz:

AKTUÁLNĚ z K2: Peter Hámor a Pavel Bém na vrcholu!


Fotografie z expedice na K2:

alt

alt

alt

alt

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Lezu proto, že mě to baví. Politika mě v horách nezajímá. Lezení je pro mě životní styl, politika nikoliv.