Renata Chlumská (SWE/CZ)

"První Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mt. Everest a úspěšně završila projekt zvaný Koruna planety (Seven Summits)."

 alt

Rodačka z Malmö, která má švédské i české občanství, vystoupila v prosinci 2014 na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson (4892 metrů). Tím úspěšně završila pouť přes nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Nejpikantnější na tom všem je, že šest z nich (kromě zmíněného Everestu) zvládla během šesti měsíců!


Projekt Seven Summits se v její hlavě zrodil už po výstupu na Mt. Everest. Rok nato vystoupila na Kilimandžáro se svým snoubencem Göranem Kroppem, který v roce 2002 zahynul při lezení v USA. Tato událost ji hluboce zasáhla a změnila veškeré její plány. K Seven Summits se vrátila až loni. Po Kilimanjaru postupně následovaly úspěchy na: Mount McKinley (6194 m, USA), Elbrusu (5642 m, RUS), Carstensz Pyramid (4884 m, Indonésie), Aconcaguě (6962 m, Argentina) a Mount Vinsonu (4892 m, Antarktida). Stala se tak čtvrtým českým občanem, který dosáhl mety Seven Summits. Před Renatou Chlumskou se to podařilo Miroslavu Cabanovi, Vladimíru Noskovi a Pavlu Bémovi.

 alt

Renata Chlumská je vskutku dobrodružná duše. V letech 2005 a 2006 objela na kole a obeplula na kajaku Severní Ameriku, přes 18 000 km zdolala za 439 dní. A sny má dále velké – jednou by ráda například přistála na Měsíci.