Robert Schauer (AT)

„Legenda alpinismu, která předváděla špičkové výkony na nejvyšších horách světa i za hledáčkem kamery.“

Robert_Schauer_2018.jpg

Rakouský horolezec a filmař se narodil a dodnes žije ve druhém největším rakouském městě Graz. Čtení knih a časopisů o horách ho fascinovalo už jako malého, horolezectví se začal věnovat naplno, a tak nedokončil studium medicíny. Na svém kontě má pět osmitisícovek, spolu s Wolfgangem Nairzem se stal v roce 1978 prvním Rakušanem na vrcholu Mt. Everestu (vystoupil na něj pak ještě dvakrát). Jeho prvním zlezeným vysokým vrcholem byl v roce 1974 Skirish Sar (cca 6500 m vysoký, do té doby neznámý vrchol).

Rok na to již stál na osmitisícovém Gasherbrumu I (8080 m). Úspěšná byla i sezóna 1976, kdy s trojicí Hanns Schell, Hilmar Sturm a Siegfried Gimpel uskutečnili prvovýstup na Nanga Parbat (8125 m) – tzv. Schellova cesta. Během legendární expedice na Mt. Everest (1978 m) se Schauer pokoušel rovněž o první výstup bez použití umělého kyslíku, ale od výšky 8000 m musel své plány změnit. Na vrcholu stanuli společně s W. Nairzem jako první Rakušané v historii. Výstup bez kyslíku se o pár dní později podařil dvojici Messner – Habeler.

V roce 1981 vystoupil na pátou nejvyšší horu světa Makalu (8485 m), od výšky 7400 m sólo. O dva roky později se na svět díval ze své páté a poslední osmitisícovky – Broad Peaku (8051 m). Během expedice natáčel jako kameraman dokument pro ZDF, což výrazně ovlivnilo jeho další filmařskou kariéru. V roce 1985 prostoupil v rámci příprav na vrcholný počin v Karakoramu severní stěnu Eigeru v zimním období. Cílem Schauera a Poláka Wojciecha Kurtyky byla 2500 m vysoká západní stěna Gasherbrumu IV (7932 m), která platila za nezlezitelnou. Po osmi dnech lezení alpským stylem ve špatném počasí vystoupili vyčerpaní a hladoví na vrcholový hřeben. Na nejvyšší bod ale dále nešli a okamžitě zahájili sestup, který jim zabral další tři dny. Dodnes se jedná o naprosto mimořádný alpinistický výkon. Schauer se ještě pokusil o výstup na K2 (8611 m), ale hora ho nepustila výše než do 8000 m.

V roce 1987 podepsal v Londýně s INT smlouvu o vlastní produkci. Ten samý rok se vydal jako kameraman a horolezec s britskou expedicí na Mt. Everest na severovýchodním hřebeni se ale probojovali nejvýše do výšky 8000 m. Na vrchol Schauer vystoupil v roce 1996, kdy byl kameramanem vrcholového týmu v rámci natáčení filmu „Everest“ pro IMAX. Tým nakonec zachraňoval horolezce, kteří přežili velkou tragédii, jež se na nejvyšší hoře světa ten rok udála. Do třetice stanul Schauer na Mt. Everestu při natáčení filmu v roce 2004. Od roku 1986 je pořadatelem mezinárodního filmového festivalu v Grazu „Berg- und Abenteuerfilmfestival Graz“.

Web: www.mountainfilm.com 

Fotografie:

Robert_Schauer_2018_1.jpg

Na vrcholu Mt. Everestu, 1978 - vpravo W. Nairz

Robert_Schauer_2018_2.jpg

Pohlednice expedice z roku 1978

Robert_Schauer_2018_3.jpg

R. Schauer vlevo na filmovém festivalu v Grazu