Roger Schäli (CH)

Roger Schäli: North 6
Švýcar Roger Schäli a Jihotyrolan Simon Gietl jsou jedinými borci na světě, kteří zvládli extrémní projekt: nonstop přelezení 6 vyhlášených severních stěn alpských vrcholů Grosse Zinne, Piz Badile, Matterhornu, Eigeru, Petit Dru a Grandes Jorasses. Vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy absolvovali bez přerušení vlastní silou. Kromě výstupu extrémně obtížnými severními stěnami přitom zvládli přesuny mezi nimi na kolech, pěšky nebo na paraglidu a překonali přitom vzdálenost 1100 km, převýšení 30770 metrů a sestup 29470 m.

 

"Excelentní lezec a alpinista, který, dalo by se říct, „bydlí“ v severní stěně Eigeru a často vyráží na expedice, jejichž cílem jsou extrémní prvovýstupy nebo první volné přelezy těžkých cest. Absolutní světová špička ve svém oboru!"

Roger Schäli se narodil v roce 1978 ve švýcarském Sörenbergu. Již ve věku 23 let se stal profesionálním horským vůdcem. Ve světových horách zaznamenal několik excelentních výstupů, ale jak říká: „Nic mě neláká tak jako těžké stěny v mých domácích Alpách.“ Rogerovo tvrzení asi nejlépe dokládá jeho projekt z března 2008, kdy vystoupil během 45 dní šesti největšími alpskými stěnami. Nikdo před ním nedokázal v tak krátkém časovém úseku zdolat severní stěnu Eigeru (3970 m), Grandes Jorasses (4208 m), Matterhornu (4477 m), Petit Dru (3734 m), Piz Badile (3308 m) a Große Zinne (2999 m). Jeho domácí horou je Eiger, jehož severní stěnu prostoupil mnoha extrémními novými cestami. Tou poslední byla letos v srpnu Odyssee (8a+, 1400 m) – nejtěžší ze zhruba třicítky linií vedoucích v severní stěně.

Roger Schäli zaznamenal několik excelentních výstupů ve světových velehorách. Nejvíce ho proslavily dva prvovýstupy v Gharwálském Himálaji na Arwa Spire – centrální vrchol (6193 m) a západní vrchol (6088 m). Za tento počin byl nominován i na nejvyšší horolezecké ocenění „Piolet d'Or“. V argentinské Patagonii úspěšně zdolal těžkou cestu „Titanic“ na Torre Egger a také legendární cestu „Egger-Maestri“ na Cerro Torre.

Přehled nejvýznamnějších výstupů:

V roce 2010 se mu společně s Robertem Jasperem podařil famózní volný přelez Japonské diretissimy v severní stěně Eigeru, za což byl oceněn cenou Karla Unterkirchera. V roce 2010 uskutečnil společně se Simonem Gietlem extrémní prvovýstup ve východní stěně patagonského vrcholu Aguja Poincenot (3002 m).

V roce 2011 vytvořil velmi silnou dvojici společně se Simonem Gietlem – společně prostoupili severní stěnu Eigeru po klasické Heckmairově cestě v rekordním čase 4 h a 25 min, zvládli první zimní přelez cesty Pressknödel (7c) na Westliche Zinne a na sklonku roku přelezli novou cestu „Let's get wild"(7a, 90°) ve východní stěně Aguja Guillaumet (2579 m).

V roce 2012 přelezl společně s Robertem Jasperem extrémní mixovou cestu „Ironman“ (M/D 14+), s Gietlem zdárně dokončili první traverz všech tří dolomitských „zubů" Tre Cime / Drei Zinnen v zimním období, v červnu se mu podařilo přelézt cestu Zauberlehrling (9, 750 m) na Cima-Scotoni stylem rot punkt během jednoho dne.

V roce 2013 přelezl volně (opět s Jasperem) jako první v historii další slavné diretissimy v severní stěně Eigeru: Harlinovu a Piola-Ghilini.

V roce 2014 přelezl velmi obtížnou cestu Golden Gate (5.13a, IX+, 35 délek) na El Capitanu, ve španělské Olianě přelezl cesty Mishi (8a, flash), Humildes pa Casa ( 8b+), China Crisis ( 8b+), T1-Full Equip (8c).

V roce 2015 přelezl se Simonem Gietelem novou cestu „Chappie“ (7b+) v 600 m vysoké jihovýchodní stěně pětitisícovky La Esfinge (5325 m). S Michaelem Kemeterem přelezl jako první v historii cestu Paciencia (8a) – do té doby nejtěžší cestu v severní stěně Eigeru, aby ji vzápětí trumfoval prvovýstupem cesty Odyssee (8a+, 1400 m) společně s Robertem Jasperem a Simonem Gietelem. Se Simonem v roce 2015 přelezli také novou cestu Black Roses (6c, A1, M4, 1200 m) na Devil’s Paw North Tower na Aljašce.

Internet:
http://rogerschaeli.ch

 

Přečtěte si na Lideahory.cz:

Nadupaná trojice přelezla nejtěžší cestu v severní stěně Eigeru!

Roger Schäli a Michael Kemeter jako prví přelezli extrémní linii v severce Eigeru „Paciencia“ volně

Roger Schäli a Simon Gietl uskutečnili prvovýstup na peruánské pětitisícovce

Robert Jasper a Roger Schäli si zapsali další skvělý výkon v severní stěně Eigeru

Schäli s Geitlem byli úspěšní na věži Arwa Spire (6193 m)

Schälimu a Geitlovi se podařil první zimní traverz Tre Cime


Další prvovýstup na masivu Fitz Roy


První zimní přelez cesty Pressknödel (7c) na Westliche Zinne


Nový rekord v severní stěně Eigeru!


Hvězdy letošního festivalu zazářily v severní stěně Eigeru


Prvovýstup v Patagonii

 

Robet Jasper a Roger Schäli – extrémní výstup v severní stěně Eigeru

 

alt

alt

alt

alt