„Rok 2010 se pro Tomáše stává rokem přelomovým. Tomášův život přestává být o dřině profesionálního lezce, ale především o zábavě. Rozhoduje se ukončit velmi úspěšnou závodní kariéru a lezení si chce jen užívat.“
Tomáš se sportovním lezením začíná v roce 1997 na Stránské skále v Brně. Po rychlém výkonnostním vzestupu vylézá v roce 1999 své první 8a francouzské klasifikace. Po dokončení střední průmyslové školy se již věnuje lezení naplno a profesionálně. V roce 2000 na Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost obsazuje první místo. Od této chvíle již proniká mezi nejlepší sportovní lezce i na mezinárodních závodech a v roce 2001 se ve švýcarském Wintherturu stává vicemistrem světa a vítězí v rakouském Imstu na juniorském mistrovství světa. Ještě v tomtéž roce na podzim vítězí na prestižních závodech Rock Master v italském Arcu. Na podzim tohoto roku ještě vyhrává dva závody světového poháru a stává se mistrem České republiky. V roce 2002 se již plně soustředí na závody Světového poháru a v celkovém hodnocení je druhý. Kromě závodů se mu v tomtéž roce daří teprve druhý přelez legendární cesty Undeground 9a RP v italském Massone. Opět vítězí na mistrovství České republiky. V roce 2003 svoji přípravu zaměřuje na vrchol sezóny - mistrovství světa. Ve francouzském Chamonix se stává Mistrem světa a v tomto roce vylézá další 9a Sanskij par ve slovinském Ospu. Opět se stává vítězem Českého poháru a mistrem republiky.
Rok 2004 je ve znamení Světového poháru. Po sérii závodů rozhoduje až ten poslední ve slovinské Kranji, kde prvním místem potvrzuje celkovou formu a stává se tak celkovým vítězem Světového poháru. Celkově po páté vítězí na mistrovství České republiky.
Rokem 2005 prolamuje svoji kariéru mladého a nadějného sportovce a potvrzuje stabilitu ve světové špičce obhajobou titulu mistra světa v Mnichově. Na světových hrách v Duisburgu získává stříbro. Také na skalách se podaří průlomový výstup stylem on sight v cestě Pata negra 8c.
Rok 2006 je ve znamení závodů, ale ne pouze s lanem. Zkouší několik závodů světového poháru v boulderingu, kde se dostává i na bednu, konkrétně třetí místo. V obtížnosti si drží standard celkovým třetím místem v hodnocení světového poháru. Společně pak vyhrává světový pohár kombinace, tedy nejvšestrannějšího závodníka - bouldering a obtížnost.
Rok 2007 je tzv. bronzový rok. Tomáš získává bronzovou medaili na ME v boulderingu a také další bronz na MS v obtížnosti. Celkově pak končí třetím místem v celkovém hodnocení SP. V prosinci obhajuje titul Mistra republiky a stává se jím již po sedmé.
Sezóna 2008 je rokem stabilní formy a útoku na prvenství jak v celkovém umístění světového poháru, tak na titul Mistra Evropy. V celkovém hodnocení Tomáš získává druhé místo a rovněž stříbro na Mistrovství Evropy. V kombinačním rankingu světového poháru obsazuje třetí místo. Vyhrává jeden světový pohár na obtížnost v Čínském Xiningu, vyhrává Dimarockmaster. Na skalách se mu daří cesta v obtížnosti 8c+/9a PP a 8c flash. Po šesti letech vrcholové formy, slávy a vítězství si Tomáš zažívá rok úpadků a vzestupů. Po vydařeném zimním Španělsku, kde přelézá nejtěžší cesty světa v obtížnosti 9a, přichází komplikované zranění šlach na obou rukách. Léčení trvá více jak půl roku, ale v závěru sezóny se Tomáš zase dostává do formy jenom silou vůle. Před domácím publikem obsadí na SP v Brně 3místo. Hned nato vyleze v podstatě nejtěžší cesty v životě v obtížnosti 9a+.
Rok 2010 se pro Tomáše stává rokem přelomovým. Motivace a síla jsou na nule aTomáš pomalu začíná chápat, že život není jenom o dřině profesionálního lezce, ale také o zábavě. Proto se rozhoduje ukončit závodní kariéru a lezení si chce jen užívat.V budoucnu má záměr v lezeckém kolotoči zůstat a lezení se věnovat na sto procent, ale trochu z druhé strany. Skály, stěna, hory, cestování, prostě poznávat lidi, co mají stejné myšlení a dobré srdce.
Internet:
www.tomasmrazek.cz
Fotografie (by Pepe Piechowicz):